Witaminy, witaminy…

Kulinarny Rollercoaster

Witajcie, dzisiaj przygotowałam dla Was przepis na surówkę z marchewki. Niby brzmi banalnie, ale będzie inaczej. Czytajcie dalej.
Inspiracją w zasadzie była audycja w radiowej Trójce o produktach rodzimych. I tak sobie pomyślałam, że czemu o tym nie napisać. Statystyki mówią, że na szczęście rośnie zainteresowanie krajowymi produktami, ale wciąż to mniejszość kupowanych przez nas produktów. Na szczęści lepiej się ma rzecz z warzywami i owocami. Kupujemy ich zdecydowanie więcej niż kiedyś i bardziej zwracamy uwagę na ich kraj pochodzenia. Marchewka i jabłko to dla mnie sztandarowe produkty uprawiane w naszym kraju. Jabłka ostatnio stały się bardzo populae za sprawą pewnego wydarzenia, ale nie o tym będę dziś pisać.
Marchewkę uprawiamy na prawie każdej działce, żeby była na zupę, żeby była na marchewkę z groszkiem, nawet na ciasto marchewkowe, no i oczywiście na surówki. Marchewka bardzo dobrze się przechowuje przez zimę i dlatego może nas cieszyć swoim aromatem i kolorem do wiosny. Dodam do tego, że łatwo się ją uprawia. Muszę wspomnieć tu koniecznie, że w działkowca bawię się od całkiem niedawna, a udało mi się wyhodować własną marchewkę.
Poniżej przepis na surówkę z marchewki i jabłka inaczej.
Porcja:
n3-4 osoby
n
nPotrzebne składniki:
n
n2 marchewki
n1 jabłko
n2 łyżki oleju z pestek winogron
nkilka kropli cytryny
n0,5 łyżeczki cukru (w razie konieczności)
n
nWykonanie:
n
nObierz umytą wcześniej marchewkę i zetrzyj na tarce z małymi oczkami. To nnsamo zrób z jabłkiem. Pamiętaj, żeby z jabłka pozbyć się gniazda nnnasiennego krojąc je na ćwiartki.nJak wybierzesz słodką odmianę jabłka, to na pewno nie będziesz musiał nndodawać cukru. Jeżeli jabłko okaże się mało słodkie, to nie katuj rodziny nni siebie i dodaj ok. 0,5 łyżeczki cukru. Zamiast białego możesz wybrać nnzdrowszy, trzcinowy lub brązowy.
nCałość wymieszaj i skrop odrobiną cytryny, bo w przeciwnym razie jabłko nnzrobi się ciemne, a surówka nie będzie wyglądać apetycznie.
nTak przygotowaną surówkę wymieszaj z olejem z pestek winogron lub z nnolejem lnianym. Nie polecam oliwy z oliwek, ponieważ ma specyficzny smak, nnktóry nie będzie tu pasował. Olej z pestek winogron może być świetną nnalteatywą dla śmietany, którą stosujemy najczęściej. nDanie to serwowałam moim najbliższym z nuggetsami z kurczaka, ale na to nnprzepis podam wkrótce.
nŻyczę przede wszystkim zdrowia tej zimy, bo sezon przeziębień w pełni i nnoczywiście smacznego.
nP.S. Dzisiaj zamiast zdjęcia mojej potrawy, jest zdjęcie „bukietu” z nnmarchewki. Nie mogłam się powstrzymać. Prawda, że ładny?
nPozdrawiam
nM…

Polecane na Naszym Blogu