Ilość ma znaczenie, nawet gdy dotyczy to sosu
Kulinarny RollercoasterWitajcie,
chciałabym Wam dzisiaj napisać o proporcjach dodawanych składników w trakcie przygotowywania potraw i jak wspomniałam kiedyś w zakładce „o moim blogu” o przygodach, które mi się w kuchni ciągle przytrafiają.
Rzecz dotyczy się sosu beszamelowego, który bardzo często robię i używam go do wielu dań. Ale o tym za chwilę, bo najpierw początek tej historii.
Przepis na sos dała mi moja babcia bardzo dawno temu i zajmuje on drugą stronę w moim zeszycie z przepisami. Nie podała mi jednak proporcji, mówiąc, że ten sos zrobię na przysłowiowe oko. Skutkowało to tym, że raz sos mi wychodził, a raz nie. Jednym z powodów pisania tego blogu było właśnie uporządkowanie starych receptur i ich dopracowanie. Któregoś dnia przyszła pora na mój sos. Gdy poświęciłam mu trochę czasu i więcej dokładności okazało się, że robiłam go w błędnych proporcjach. Kiedyś pracowałam w laboratorium i nauczyłam się tam, że ilość ma bardzo duże znaczenie. Niewielki błąd może kosztować Cię nawet długoletnie badania i spowodować, że trzeba będzie zaczynać wszystko od początku. Oprócz dokładności nauczyła mnie ta praca cierpliwości, chociaż w przypadku mojego charakterem to trudna sprawa, bo z natury raczej jestem niecierpliwa.
Poniżej przedstawiam listę składników z ilościami. Potrzebne składniki:
2 łyżki masła klarowanego
1 łyżka mąki
0,5 szklanki mleka
0,25 szklanki wody
0,5 łyżeczki gałki muszkatołowej mielonej
0,5 łyżeczki kurkumy mielonej
świeżo mielony pieprz
sól
Wykonanie:
Najpierw rozpuść tłuszcz w gaku. Jak nie masz masła klarowanego, to możesz użyć zwykłego, ale uważaj żeby masła nie przypalić. Następnie dodaj mąkę i energicznie mieszaj całość trzepaczką, żeby nie zrobiły się grudki. Koniecznie zmniejsz ogień, żeby nie przypalić całości. Kolejno zwiększ ogień pod gakiem, dodaj mleko i zagotuj całość. Pamiętaj żeby cały czas mieszać sos. Wodę dodawaj stopniowo, żeby sos nie zrobił się za rzadki. Sos beszamel jest z kategorii sosów gęstych, więc niech Cię nie zdziwi jego konsystencja. Następnie dodaj przyprawy do smaku.
Jak za pierwszym razem nie uda się Tobie zrobienie tego sosu, to się nie zniechęcaj. Potrenuj i zobaczysz, że wyjdzie Ci. Sos jest łatwy w przygotowaniu, a dodając do niego różne składniki możemy w prosty sposób uzyskać ciekawe sosy. Dodając koncentrat pomidorowy uzyskasz sos pomidorowy, dodając koperek koperkowy. Dodając odrobinę musztardy uzyskach sos musztardowy, a odrobina chrzanu zrobi z podstawowej bazy sos chrzanowy.
Może masz inny pomysł co dodać do sosu?
Zapraszam do eksperymentowania z innymi dodatkami.
Pozdrawiam serdecznie
P.S. Zdjęcie przedstawia masło klarowane mojej produkcji